تعریف سمساری و کاربرد آن

سمساری چیست

اگر شما هم جزو افرادی هستید که می‌خواهید در مورد سمساری اطلاعات بیشتر کسب کنید، این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله در مورد سمساری و کاربرد آن چیست را توضیح میدهیم. از لحاظ لغوی سمساری کلمه ‌ای عربی به معنای رابط میان خریدار و فروشنده است.

پیش از اینکه به تعریف خود سمساری بپردازیم باید با مفهوم کالای دست دوم آشنا شوید. به لوازم و اثاثیه‌ای که نو نباشد، مورد استفاده قرار گرفته باشد و اصطلاحاً آکبند نباشد کالای دست دوم میگویند. از گذشته تا به امروز کسب و کارهایی وجود داشتند که این کالاهای دست دوم را از مردم خریداری می‌کردند و با تعمیر و بازسازی دوباره آن را به فروش میرساندند. ممکن است فکر کنید که با گذشت زمان سمساری نیز مانند سایر شغل‌ها از بین رفته و یا کمرنگ شده باشد اما اینطور نیست بلکه خود را با تکنولوژی روز هماهنگ کرده است.
علاوه بر آن در بسیاری از کشورهای بزرگ و پیشرفته اروپایی فروشگاه‌های دست دوم فروشی رونق دوباره گرفته اند، چراکه برای تولید یک محصول جدید زمان، انرژی و مواد اولیه زیادی مصرف میشود که این برای آینده و محیط زیست میتواند آسیب زا باشد برای همین بسیاری از افراد ترجیح میدهند تا از لوازم دست دوم برای خانه خود استفاده کنند.
ازاین‌رو یکی از بهترین راه‌ها برای خلاص شد از دست اثاثیه و لوازم دست دوم منزل فروش آن‌ها به سمساری‌ها می‌باشد.

سمساری آنلاین

سمساری‌ آنلاین در واقع به دو صورت هستند، اولین مدل بسترهایی برای فروش مستقیم لوازم و اثاثیه است که در این روش ممکن است با توافق طرفین معامله اجناس با هر قیمتی به فروش برسند، در مدل دوم سمساری آنلاین درواقع سمساری‌های دارای مجوز از شهرداری هستند که خدمات خود را به صورت آنلاین و در سایت خود ارائه میدهند که قیمت گذاری این نوع سمساری ها دقیق تر و با توجه به ارزش واقعی محصول شما قیمت داده میشود.

تاریخچه سمساری

سمساری از قدیم الایام به محل ها، حجره و مغازه ها گفنه می شد که به خرید و فروش لوازم دست دوم و مستعمل مشغول بوده اند. سمساری به انواع مختلف و به شکل های مختلف در زمان های قدیم تا به الان رایج بوده است.

سمساری چیست؟

فروش لوازم منزل به سمساری

فروش لوازم دست دوم منزل شغلی است که برای فعالیت خود نیازمند مجوز میباشد و افراد نمیتوانند بدون مجوز اقدام به خرید یا فروش لوازم دست دوم با نام سمساری کنند. همچنین افرادی که شغل سمساری دارند، باید با انواع لوازم منزل، برندها، کیفیت محصولات و با تفاوت جنس اصل (اورجینال) و فرع آشنا باشند تا بتوانند محصولات را باقیمت منصفانه و واقعی خریداری کنند.

نحوه قیمت گذاری سمساری چگونه است؟

با حضور کارشناسان قیمت گذاری در محل مورد نظر شما ابتدا لوازمی که قصد فروش آن‌ها را دارید بررسی میکنند تا اگر نقصی داشته باشد که در قیمت آن تأثیر گذار باشد را به شما اطلاع دهند، سپس نسبت به قیمت روز اجناس مدل، سال ساخت و برند کالای مورد نظر شما را قیمت گذاری میکنند. سمساری صابری اثاثیه شما را با بهترین قیمت خریداری میکند و در قیمت گذری اجناس بسیار منصف است.

چه کسانی میتوانند در سمساری کار کنند؟

هر شخصی می تواند اقدام به خرید و فروش کالاهای دست دوم از مردم را انجام دهد اما مقررات برای همه ی افرادی که کالاهای دست‌دوم را خریداری می کنند و یا کالا را به مردم می‌ فروشد صدق نمی‌کند، در صورتی که همه کالاها به طور مستقیم از سازندگان، عمده فروشان و یا فروشندگان خریداری شوند و یا از مردم دریافت شوند این موضوع صدق خواهد کرد. سمساران سطح شهر برای فعالیت در حوزه خرید و فروش نیاز به جواز کسب از اتحادیه سمساران و امانت فروشان باشند.

کالای دست‌دوم، کالایی است که قبلاً کسی مالک آن بوده و مورد استفاده قرار گرفته است و یا توسط شخص دیگری فرسوده شده و تازگی ندارد. فردی که در داخل شهر، کار تجارت کالاهای دست‌دوم را انجام دهد غیرقانونی است فقط افراد دارای مجوز مجاز به انجام این کار هستند.

چه افرادی موظف به گرفتن جواز کسب هستند؟

برای تاسیس هر نوع محل اشتغال و کسب نیاز به اجازه از دولت و پروانه کسب داریم. در واقع جواز کسب مجوز قانونی برای برپا کردن و اداره یک واحد صنفی است و بدون آن فعالیت شما غیر قانونی تلقی می شود. به اجازه‌ای که طبق مقررات قانون نظام صنفی، به منظور شروع و ادامه کسب و کار یا حرفه، به فرد مورد نظر برای محلی مشخص یا وسیله کسب مشخص، به صورت موقت و یا دائم داده می‌شود، پروانه و یا جواز کسب میگویند. پروانه کسب دائم به مدت ۵ سال و موقت به مدت یک سال به شخص متقاضی جواز کسب تعلق میگیرد.

مراحل درخواست جواز کسب سمساری

  • ارائه درخواست کتبی متقاضی پروانه کسب
  • ثبت درخواست و ارائه رسید به متقاضی جهت اخذ جواز کسب توسط مراجع ذی صلاح
  • بازدید از محل واحد صنفی و ارائه گزارش جهت اخذ جواز کسب توسط کمیسیون بازرسی اتحادیه
  • بررسی درخواست متقاضی پروانه کسب در جلسه هیئت مدیره و ارائه پاسخ کتبی به او
  • صدور و اخذ جواز کسب
  • خرید و فروش کالا و وسایل منزل و اداری در مجموعه مستر سمسار
    اگر افراد برای خرید و فروش لوازم و کالا های خود به صورت مستقیم اقدام کنند، نیاز به زمان زیادی دارند اما میتواند با مراجعه به سمساری، کار خربد و فروش هر گرونه کالایی را در زمان خیلی کوتاه انجام داد.

در صورتی که قصد دارید این کار را انجام دهید در ابتدا باید قبل از هر اقدامی به دنبال سمساری مناسب و با انصاف باشید تا بتوانید به بالاترین قیمت کالای خود را به فروش برسانید. مستر سمسار با سابقه درخشان دو دهه فعالیت در این حوزه با جواز کسب از اتحادیه اصناف سمساران و امانت فروشان یکی از بهترین مراکز سمساری در غرب تهران و همچنین سمساری در شمال تهران و نیز شرق تهران می باشد. شعبات ما در تمام نقاط تهران آماده همکاری با شما می باشند.

مستر سمسار خریدار لوازم خانگی دست دوم با بالاترین قیمت می باشد. هم اکنون با ما در ارتباط باشید تا اجناس منزل و شرکت شما را با بیشترین قیمت خریداری کنیم.